PUBLICZNA SZKOŁA PODSTAWOWA IMIENIA MARII KONOPNICKIEJ W RZĄŚNIKU WŁOŚCIAŃSKIM

Tel.: (29) 645-81-94

E-mail: psprzasnik@wp.pl

MUZEUM

6 grudnia 2007 r. w naszej szkole w miało miejsce  uroczyste podsumowanie Rządowego programu wyrównywania szans edukacyjnych dzieci i młodzieży w 2007 r. „Aktywizacja jednostek samorządu terytorialnego i organizacji pozarządowych”. Realizatorem tego programu była Szkoła  Podstawowa w Rząśniku Włościańskim. Na realizację tego programu szkoła otrzymała kwotę 9.560 złotych co stanowiło 70% wartości zadania.

Przez 3 miesiące intensywnie uczniowie z nauczycielami i rodzicami realizowali zadania programu „Wieś mazowiecka- nasza mała ojczyzna”.

W związku z realizowaną tematyką dotyczącą mieszkańców wsi-efektami pracy postanowili zainteresować miejscowe władze i całą społeczność lokalną.

Pani Dyrektor gorąco powitała przybyłych na tę uroczystość zaproszonych gości, a byli to miedzy innymi:

Pan Rafał Kowalczyk-Wójt Gminy Wąsewo

Ksiądz Prałat Stanisław Sobotka - Proboszcz tutejszej Parafii

Radni Rady Gminy Wąsewo

Anna Zalewska - Członek Zarządu Powiatu Ostrowskiego

Teresa Wojewódzka -emerytowaną dyrektorkę Szkoły Podstawowej w Rząśniku Włościańskim

Danuta Umińska -Prezes TPD

Dyrektorzy szkół

Darczyńcy, rodzice, uczniowie oraz wszyscy obecni na tej uroczystości.

Pani Krystyna Szołkowska w swoim przemówieniu podkreśliła, że odnajdując swoje miejsce we współczesnej Europie Ojczyzn, warto i trzeba znać swoją Małą Ojczyznę – jej korzenie. Poznając dorobek historyczny, dziedzictwo kulturowe swojego regionu poznajemy swoją wartość. Pozwala to na bycie partnerem w Europie, zwiększa poczucie bezpieczeństwa własnego narodu, pozwala z większym zrozumieniem korzystać z dorobku kulturowego wszystkich narodów Europy, jak również w wielkim stopniu go ubogacać. W pogoni za nowoczesnością, zdobyczami cywilizacyjnymi coraz mniej czasu poświęcamy na ochronę dorobku poprzednich pokoleń. Zapominamy o tradycjach, zwyczajach naszych pradziadków. Młode pokolenie ma coraz mniejszą wiedzę o życiu, pracy, zwyczajach, tradycjach, sposobach spędzania wolnego czasu swoich dziadków i pradziadków. Trudno młodym ludziom wyobrazić sobie dzień bez telewizji, komputera, magnetofonu czy innych zdobyczy techniki stosowanych w gospodarstwie domowym. Świadomi upływającego czasu, odchodzących ludzi, którzy są świadkami tamtych wydarzeń, podjęli  działania zabezpieczające dorobek kulturowy ich najbliżej okolicy. Od początku tego roku szkolnego uczestnicy programu na zajęciach pozalekcyjnych pracowali realizując projekt – Wieś mazowiecka – nasza mała Ojczyzna. W realizacji programu brali udział wszyscy uczniowie  szkoły, pracowali jako: dziennikarze, fotoreporterzy, pisarze, malarze, rękodzielnicy a także uczyli się tańców regionalnych. Cały czas pracowali wspólnie z nauczycielami, którzy w oparciu o harmonogram kierowali przedsięwzięciem. Wiele godzin w szkole spędzili również rodzice, pomagali w gromadzeniu, czyszczeniu, impregnowaniu eksponatów a także urządzeniu Małego muzeum. W efekcie ich  pracy zgromadzili m.in.: przepisy kulinarne dawnej wsi, opracowali je w postaci broszury, niektóre potrawy przyrządzone wg tych przepisów mogliśmy spróbować, nagrali płyty z przyśpiewkami, wierszami, sfotografowali najstarsze obiekty budowlane, ciekawe elementy architektury, odbyli wycieczkę do Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu, a przede wszystkim urządzili swoje własne Małe muzeum wsi. Ze środków otrzymanych na realizację projektu zakupiono cyfrowy aparat fotograficzny, dyktafon, magnetofon, sztalugi, palety i wiele innych przydatnych w szkole rzeczy. Uczniowie szkoły przygotowali montaż słowno-muzyczny pt.: Rok w mazowieckiej zagrodzie. Następnie głos zabrał Wójt Gminy Pan Rafał Kowalczyk, który w swoim przemówieniu podkreślił ogromną wartość tego typu projektów jakim jest przekazywanie tradycji i dorobku kulturowego następnym pokoleniom. Podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do realizowania tak pięknego i wartościowego przedsięwzięcia. Pan wójt zwrócił również uwagę, że szkoła obok tradycyjnych form nauczania ma do spełnienia jeszcze misję zaszczepienia kultury i tradycji naszych dziadów w sercach i umysłach młodego pokolenia. Podziękował realizatorom projektu   i podarował szkole przepiękne albumy, które będą im służyć w dalszej nauce. Następnie dzieci zostały obdarowane prezentami. Po zakończonej części artystycznej wszyscy mogli zwiedzać Małe Muzeum Wsi Mazowieckiej, obejrzeć wystawę fotograficzną, wpisać się do Księgi pamiątkowej  oraz spróbować przygotowanych przez nauczycieli, rodziców oraz innych przyjaznych ludzi staropolskich potraw suto zastawionych na stołach. Wszyscy byli zachwyceni i niechętnie opuszczali progi szkoły. Mimo iż realizacja projektu dobiegła końca, to zapraszamy wszystkich, którzy mogliby, wzbogacić muzeum w zbiory czy to w opowiadania i legendy, czy może przepisy kuchenne, czy jakieś eksponaty dyrekcja szkoły chętnie zapraszam do współpracy. Zachęcamy dyrektorów szkół, żeby zaglądali tu do Małego muzeum z nauczycielami i uczniami. Również dla wszystkich osób prywatnych drzwi  Szkoły Podstawowej w Rząśniku Włościańskim stoją otworem.